شناخت بهتر آلیاژ گالوانیزه

چه نوع فولادی است؟ تفاوت بین فولاد گالوانیزه نازک نورد سرد و فولاد گالوانیزه گرم نورد شده چیست؟ و فولاد گالوانیزه با روکش پلیمری چیست؟ این نوع فلزات گالوانیزه در کجا استفاده می شود؟

ما آماده هستیم تا در مورد فرآیند مفتول گالوانیزه گرم کردن، نتایج و مزایای آن به شما بگوییم و داستان اختراع بسیار جالبی از این فناوری و تاریخچه کاربردهای آن به اشتراک بگذاریم.

چه کسی و چه زمانی فولاد گالوانیزه را اختراع کرد؟
برای شروع، به طور خلاصه، فرآیند گالوانیزه کردن (که به آن “گالوانیزه کردن” یا به سادگی “گالوانیزه” [کالا] نیز گفته می شود) به معنای فرآیندی است که در آن یک پوشش محافظ روی روی یک محصول فلزی اعمال می شود که به ویژه از فولاد ساخته شده است.

و از سایر آلیاژهای آهن. این روش برای جلوگیری از ایجاد زنگ زدگی بر روی فلز پایه و برای اطمینان از محافظت طولانی مدت آن در برابر اثرات آب و هوا استفاده می شود.

روی پرکاربردترین ماده برای محافظت از محصولات ورق فولاد فنر در برابر خوردگی است. بیش از 40 درصد روی استخراج شده در سراسر جهان برای این منظور استفاده می شود.

روکش روی روی صفحات و بخش ها، اجزای ماشین، بست ها، لوله ها و سایر موارد اعمال می شود.

به طور کلی، تاریخچه گالوانیزه کردن ارتباط نزدیکی با تاریخچه روی دارد: گلدوزی از آلیاژهای حاوی 80 درصد روی در 2500 سال پیش مورد استفاده قرار می گرفت. برنج – آلیاژی که مس و روی را ترکیب می کند – حداقل تا قرن دهم قبل از میلاد یافت می شود. روی خالص اولین بار در سال 1738 به دست آمد.

اولین قدمی که رسماً به سمت محصولات فولادی ورق گالوانیزه شیروانی پذیرفته شد توسط شیمیدان فرانسوی P. G. Melvin انجام شد. این شیمی بود که به نظر می رسید از کیمیا دور نیست.

آهن خالص در ظرفی با روی مذاب غوطه ور می شود و با موج یک عصای جادویی، پوشش نقره ای درخشانی به دست می آورد (آقای ملوین صفحه گالوانیزه را دریافت می کند). این دانشمند گزارش 20 صفحه ای خود را در سال 1742 به آکادمی سلطنتی علوم ارائه کرد.

اختراع ملوین به سرعت مورد توجه جهان علمی قرار گرفت. اول از همه، تولیدکنندگان شروع به استفاده از روی مذاب به عنوان یک پوشش محافظ ارزان برای لوازم خانگی کردند.

قبلاً در نیمه دوم قرن 18، این محافظ ضد خوردگی برای ظروف ورق گالوانیزه رنگی به طور گسترده در برخی از مناطق فرانسه استفاده می شد.

 • منابع:
  1. Galvanised Steel: From Ancient Alchemy to the Infrastructure of the Future
 • تبلیغات: 
  1. با استفاده از قلم تراش می توانید حلقه ازدواج بسازید
  2. شرکت فروش مانتو شلوار ورزشی
  3. تولید کننده پارچه لگ مجلسی ایرانی
  4. خطرات ناشی از مصرف کشمش

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.