خواص سیر و فراورده های آن

سیر و فرآورده های آن به طور گسترده ای به عنوان عاملی برای پیشگیری و درمان بیماری های قلبی عروقی شناخته شده است. منابع علمی فراوان از این پیشنهاد حمایت می کنند که مصرف سیر اثرات قابل توجهی بر کاهش فشار خون، پیشگیری از تصلب شرایین، کاهش کلسترول و تری گلیسیرید سرم، مهار تجمع پلاکتی و افزایش فعالیت فیبرینولیتیک دارد.

هم مطالعات تجربی و هم مطالعات بالینی روی فرآورده های مختلف سیر این اثرات مطلوب قلبی عروقی را نشان می دهد.

در آزمایشات حیوانی in vivo، تجویز داخل وریدی عصاره سیر باعث کاهش جزئی در فشار سیستولیک و دیاستولیک شد (Sial and  و مصرف خوراکی عصاره سیر در حیوانات دارای فشار خون بالا فشار خون را به سطح طبیعی بازگرداند.

چندین مطالعه بالینی نشان داد که سیر باعث کاهش فشار خون در بیش از 80 درصد از بیماران مبتلا به فشار خون بالا می‌شود.

شما می توانید با در نظر گرفتن قیمت خرید سیر تازه شمال این نوع از محصول را به راحتی برای خود خریداری نمایید.

در یک کارآزمایی، تحقیقات روی 47 بیمار مبتلا به فشار خون نشان داد که سیر به طور قابل توجهی میانگین فشار خون سیستولیک را تا 12 میلی‌متر جیوه و فشار خون دیاستولیک به پشت درازکش را تا 9 میلی‌متر جیوه نسبت به دارونما کاهش می‌دهد. نویسندگان بیان کردند که سیر عاری از عوارض جانبی بوده و هیچ عارضه جدی گزارش نشده است.

در مطالعه دیگری، 200 میلی گرم پودر سیر سه بار در روز داده شد، علاوه بر درمان پایه هیدروکلروتیازید-تریامترن، باعث کاهش میانگین فشار خون سیستولیک به میزان 11-10 میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک به میزان 8-6 میلی متر جیوه نسبت به دارونما شد. کانزیورا 1988 ▶). با این حال، این داده ها برای تعیین اینکه آیا سیر یک مزیت درمانی در مقابل دارونما از نظر کاهش خطر عوارض قلبی عروقی در بیماران مبتلا به فشار خون بالا ارائه می دهد کافی نیست.

پیشنهاد شده است که مکانیسم فعالیت کاهنده فشار خون سیر به دلیل اثرات پروستاگلاندین مانند آن است که مقاومت عروق محیطی را کاهش می دهد (رشید و خان، 1985 ▶). عصاره سیر کهنه در کاهش فشار خون سیستولیک در بیماران مبتلا به فشار خون کنترل نشده برتر از دارونما بود. دوز 240-960 میلی گرم عصاره سیر کهنه حاوی 0.6-2.4 اس-آلیل سیستئین به طور قابل توجهی فشار خون را حدود 12 میلی متر جیوه در طی 12 هفته کاهش داد.

تجویز سیر در موش‌های مبتلا به کلسترول خون بالا، ناشی از رژیم غذایی با کلسترول بالا، کلسترول، تری گلیسیرید و LDL سرم را به طور قابل توجهی کاهش داد، اما تأثیری بر HDL سرم نداشت.

. در آزمایشات آزمایشگاهی، تجویز سیر اکسیداسیون LDL را سرکوب کرد و HDL را افزایش داد، که ممکن است یکی از مکانیسم های محافظتی از اثرات مفید سیر در سلامت قلب و عروق باشد.

کاربرد طولانی مدت سیر و آماده سازی آن بر روی آترواسکلروز تجربی ناشی از رژیم غذایی با کلسترول بالا، کاهش 50% در ضایعات آتروماتوز، به ویژه در آئورت را نشان داد.

از این لحاظ می توان قیمت سیر تازه طارم تضمینی با مراجعه به مراکز فروش این محصول دانست و خرید نمود.

اکثر مطالعات انسانی در مورد اثرات کاهش دهنده چربی سیر و فرآورده های سیر، کاهش قابل توجهی در کلسترول و تری گلیسیرید سرم را توصیف کردند.

یک متاآنالیز شامل 39 کارآزمایی اولیه در مورد اثر تجویز 2 ماهه فرآورده‌های سیر بر کلسترول کل، کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم، کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا و تری گلیسیرید انجام شد.

نتایج حاکی از آن است که سیر در کاهش کلسترول تام سرم به میزان 6±17 میلی گرم در دسی لیتر و کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم به میزان 6±9 میلی گرم در دسی لیتر در افراد با سطوح کلسترول تام بالا (بیش از 200 میلی گرم در دسی لیتر) موثر است.

کاهش 8 درصدی کلسترول تام سرم از اهمیت بالینی برخوردار است و با کاهش 38 درصدی خطر حوادث عروق کرونر در سن 50 سالگی همراه است.

سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا فقط اندکی بهبود یافت و تری گلیسیرید به طور قابل توجهی تحت تأثیر قرار نگرفت سیر در تمام آزمایشات بسیار قابل تحمل بود و با حداقل عوارض جانبی همراه بود.

  • منابع:
    1. Garlic: a review of potential therapeutic effects
  • تبلیغات: 
  1. قیمت پودر هویج خانگی
  2. قیمت صندلی تاشو پلاستیکی کودک
  3. قیمت آلوچه خشک ترش مزمز
  4. قیمت کیف زنانه مجلسی بزرگ